W sobotę, 30 września 2023 roku odbyła się uroczystość otwarcia Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Valletcie, która jednocześnie zainaugurowała rok szkolny 2023/2024.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.00 w siedzibie Szkoły, znajdującej się w budynku Stella Maris College w Gzira, na Malcie.
Po odśpiewaniu hymnu polskiego, głos zabrała Pani Barbara Józefowicz – Dyrektor Szkoły. Na początku powitała przybyłych na tę uroczystość znamienitych gości:
- Pana Piotra Semeniuka, Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej
w Ministerstwie Edukacji i Nauki, - Panią Justynę Kralisz, Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, organu prowadzącego Szkołę Polską w Valletcie,
- Pana Tomasza Czyszka, Ambasadora Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Malty,
- Pana Łukasza Felczaka, Konsula Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Malty.
Następnie Pani Dyrektor powitała nauczycieli Szkoły, przybyłych na uroczystość rodziców, uczniów, rozpoczynających naukę w Szkole Polskiej oraz dzieci z oddziałów dziecięcych.
Pani Dyrektor zwróciła się w ciepłych słowach do uczniów, podkreślając, że to właśnie dla nich powstaje ta szkoła, a uczenie ich będzie dla grona pedagogicznego zaszczytem i przyjemnością. Doskonałą znajomość języka polskiego porównała do klucza, który otwiera drzwi Sezamu niezliczonych skarbów dziedzictwa narodowego oraz bogactwa tradycji i kultury ojczystej. Przypomniała, że Polska jest krajem ich rodziców, dziadków i zawsze będzie również ich domem.
Nauczycielom Szkoły życzyła cudownych chwil z dziećmi i młodzieżą oraz zapału w realizacji działań na rzecz Szkoły i umacniania więzi całej szkolnej społeczności z Polską.
Podziękowała rodzicom za zaangażowanie, wsparcie i zapał do podejmowania wyzwań.
Na uroczystości nie zabrakło również wyrazów wdzięczności dla wspierających powstanie i działalność Szkoły osób i instytucji:
-Ministerstwa Edukacji i Nauki, złożonych dla reprezentującego Pana Przemysława Czarnka, Ministra Edukacji i Nauki, Pana Piotra Semeniuka, Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki,
-Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą złożonych Pani Justynie Kralisz, Dyrektorowi ORPEG,
-Ambasady RP w Valletcie, złożonych Panu Ambasadorowi Tomaszowi Czyszkowi.
Po podziękowaniach nastąpiła projekcja nagrań z pozdrowieniami i życzeniami sukcesów dla nowo powstającej Szkoły od Pierwszej Damy Rzeczypospolitej Polskiej, Pani Agaty Kornhauser Dudy.
Po ciepłych słowach Pani Prezydentowej zaprezentowane zostało przemówienie on-line Pana Tomasza Rzymkowskiego, Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki
Następnie głos zabrali zaproszeni goście.
W pierwszej kolejności Pan Tomasz Czyszek, Ambasador Rzczypospolitej Polskiej w Republice Malty, a następnie Pan Piotr Semeniuk, Dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki oraz Pani Justyna Kralisz, Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, organu prowadzącego Szkołę Polską w Valletcie.
Pan Piotr Semeniuk, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej w Ministerstwie Edukacji i Nauki uroczyście przekazał Szkole na ręce Pani Dyrektor Szkoły medal Ministra Edukacji i Nauki z okazji 250. Rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej oraz życzenia od Pana Przemysława Czarnka w postaci listu
Pan Dyrektor Piotr Semeniuk jednocześnie podkreślił, że Komisja Edukacji Narodowej to instytucja, która stworzyła pierwszy w Europie jednolity system oświaty oraz zreformowała programy i metody nauczania. Życzył całej społeczności Szkoły Polskiej w Valletcie wszechstronnego rozwoju, inspiracji w nauce i pracy oraz wszelkiej pomyślności.
Pani Dyrektor Justyna Kralisz oraz Pan Dyrektor Piotr Semeniuk przekazali w imieniu Ministra Edukacji i Nauki, Przemysława Czarnka, listy z podziękowaniami dla osób, które szczególnie wspierały i angażowały się w proces powstania Szkoły Polskiej na Malcie: Pana Ambasadora Tomasza Czyszka, Pana Konsula Łukasza Felczaka i Pana Raya Baldacchino, Dyrektora Stella Maris College.
Po części oficjalnej, wszyscy obecni razem podjęli symboliczny projekt budowy szkoły, opartej na wspólnych wartościach, zapisanych na cegiełkach, które stanowiły kolorowe pudełka. Trud układania cegiełek nagrodzony został widokiem szkoły, namalowanej na odwrocie pudełek. Nauczyciel Szkoły zadeklamował wiersz z przesłaniem, jaką szkołę chcemy zbudować.
W dalszej kolejności dokonano ceremonialnego aktu otwarcia Szkoły poprzez symboliczne przecięcie wstęgi. Otwarcie Szkoły Polskiej przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Valletcie stało się faktem!
Nastąpiła część artystyczna, w której uczniowie zaprezentowali swoje uzdolnienia, deklamując wiersze, grając na instrumentach oraz śpiewając piosenki. Nie zabrakło też artystycznego występu jednego z rodziców.
Występy artystyczne zakończyła projekcja nagrania z kilku szkół polskich na świecie, w którym uczniowie i nauczyciele przesyłali Szkole Polskiej na Malcie serdeczne pozdrowienia i gratulacje.
Pani Dyrektor Justyna Kralisz wręczyła uczniom przywiezione z Polski upominki, pierwsze zeszyty z logo ORPEG, polskie książeczki oraz kredki i inne szkolne przybory.
W foyer auli, w której odbywała się uroczystość, rodzice uczniów przygotowali dla wszystkich słodki poczęstunek, a następnie uczniowie z nauczycielami udali się do sal lekcyjnych, by poznać się wzajemnie i spędzić kilka chwil na integracyjnych zabawach.
Trudno było się rozstać i zarówno uczniowie, jak i nauczyciele z niecierpliwością będą czekać na kolejną sobotę, kiedy będą mieli okazję znów się spotkać.